Yazı Yaban (Esra Güven): Bir Çırağın Meziyeti

İZDOF Salı toplantılarında bu hafta (9 Mart 2021) sıra dışı bir konuğumuz var: Esra Güven.

Esra hanım, kent yaşamından sıkılıp kırda yaşamaya başlamış bir doğa düşkünü. Yaşadığı bölge olan Toroslarda kırda yetişen bitkileri gözlemleyerek fotoğraflıyor, tohumlarını toplayarak tohum şenlikleri düzenliyor ve paylaşımlarda bulunuyor. 

Esra Hanım kırda yaşama serüveninin nasıl bağladığını, neler yaşadığını, deneyimlerini ve “bir çırak” olarak doğadaki gözlenmerini son derece sıcak ve bir kadar da doyurucu bir şekilde aktardı. Söyleyişiyi keyifle izledik. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Esra hanımın sunumunun video kaydına İZDOF Youtube sayfasından erişebilirsiniz.

Ayrıca kendisinin blog sayfasına bu adresten (http://yaziyaban.com) ulaşabilirsiniz.


Esra Güven kimdir? 

1974 Antakya doğumluyum. Çukurova Üniversitesi’nde Edebiyat eğitimi aldım. Çok farklı çalışma alanlarında deneyim edindim. 17 yaşımdan beri aralıklarla süren mesaili çalışma döneminden sonra 2010’da başka mümkünlerin peşine düştüm. 2010 yılından beri kırda yaşıyor, içinde bulunduğum hayatı fotoğraflamaya, gözlemlemeye ve öğrenmeye çalışıyorum.

Bitkiler üzerine yazıp çizdiğim bir blogum var; Yazı yaban. Yazı yaban macerası başladığından beri özellikle yaban bitkilerinin tohumlarını topluyor, ekiyor, yetiştiriciliğini öğreniyor ve paylaşıyorum. Yaşadığım bölgedeki yerel kültür bitkilerinin peşine düşüyor ve bu arzulu iz sürmenin kayıtlarını tutuyorum.

Bir çırağın meziyetinden fazlasına sahip değilim. Öğrenciyim ve böyle de kalmayı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir