Emel Karakozak: Yaşam Çiçeği

4 Mayıs 2021 tarihindeki Salı toplantılarımızız konuğu Emel Karakozak olacaktır.

Emel Karakozak kimdir?

1975 yılında Mut’ta doğdu. Emel Karakozak, birçok karma sergiye katıldı ve birçok kişisel sergi açtı. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller aldı, bir çok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliklerinde bulundu ve sergi küratörlükleri yaptı. Ulusal ve uluslararası dergilerde fotoğrafları yayınlandı.

2019 Miami Sanat Fuarı, 2017 Foto İstanbul’da, 2015 Art Ankara Sanat Fuarı, 2012 Art Bosphorus Çağdaş Sanat Fuarı, 2012 Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 2011 Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 2011 Art Bosphorus Çağdaş Sanat Fuarların katıldı ve bir çok müzayede ve koleksiyonlarında işleri yer aldı.

Emel Karakozak, Türkiye’nin ilk EFIAP/g (Excellence Federation Internationele de l’ArtPhotographique/gold) ünvanına sahip kadın fotoğraf sanatçısıdır.

Halen Artgalerim Karaköy’de Fotoğraf Sanatçısı olarak kariyerine devam etmektedir. Aynı zamanda Ters Açı ve One Art Fotoğraf Kollektifinin üyesi olup çalışmalarına devam etmektedir. Kendisini “Hayatın dokusunda iz bırakmaya çalışan bir çiftçi’’ olarak tanımlayan Emel Karakozak, sanat anlayışı hakkında bakın neler söylüyor:

Ağır basan yanım görsellik…Fotoğrafın dilini kullanıyorum ve bu tamlamayı seviyorum. Belki harfleri, fırça ve çekiç darbeleri yok ama bir kurgusu bir sahnesi var kendi dünyasında….İster doğayla ister insan ile ilgili olsun, kesintisiz bir bütünlük ve devamlılıkla oluşan bir zincirdir. Herşey bütünü anlamaya yöneliktir. Yaşam ve ölümün aynı anda anlatıldığı çift kutuplu fotoğraflarım, melez bir dışavurumun örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir