Murat Kaptan* – “Dünya Denizlerinden Kaptan’ın Seyir Defteri”

Salgın süresince verilen uzun bir aranın ardından, Zoom üzerinden 09 Şubat 2021 tarihinde yapılacak olan bu ilk İZDOF etkinliğimizde Murat Kaptan ile dünya denizlerinde renkli bir görsel tura çıkıyoruz. 


Murat Kaptan’ın sunumu üç bölüm halinde gerçekleştirmiştir. Birinci bölümde Denizli Işıklı Göl’de Nilüfer çekimi için gitmiş olduğu Denizli Işıklı Göl’deki gerçekleştirmiş oldukları çalışmaları ve buradaki yaban hayatı ile bilgiler verdi. Ayrıca Işıklı Gölde gerçekleştirdikleri çekimlerini paylaştı. Ayrıca Işıklı göle gitmek isteyenler için bölgedeki yerel kişilerden Derviş Beyin (Cep: 505-1482424) yardımcı olabileceğini bildirdi.

Sunumun ikinci bölümünde ise, İzmir Körfezinde yapmış olduğu çekimlerini, körfezin altındaki calı yaşamı paylaştı. Sunumun üçüncü bölümde ise, Murat Kaptan izleyenleri dünya denizlerinin olağanüstü dünyasında görsel bir gezintiye götürdü.

Murat Kaptan’ın sunumuna ait video kaydını İZDOF YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/vl7cFkJDEl8


(*) Murat Kaptan Kimdir?

Tüplü dalış macerasına 2003 yılında başladı. Hobi olarak başlayan sualtı fotoğrafçılığını 17 yıldır yapmaktadır. Ülkemiz’de Van gölü dahil tüm dalış bölgelerinde dalış yapmış olup ayrıca Kızıldeniz, Endonezya, Malezya ve Filipinler’de ileri seviyede dalışlar yapıp fotoğraflar çekmiştir.

Özellikle çocukların doğaya karşı farkındalıklarını arttırmak için 10 kişisel sergi açmış , ulusal ve uluslararası çok sayıda ödül almış, panellere katılmış ve dergilerde röportajları yayınlanmıştır. 2016 yılından bu yana İZSU Genel Müdürlüğü’nün Dokuz Eylül Üniversitesi (DTÜ) Deniz Bilimleri Teknolojisi Enstitüsü ve daha sonra TÜBİTAK ile birlikte yürüttüğü bilimsel bir çalışma olan “İzmir Körfezi Oşinografik İzleme Projesi”nde sualtı görüntüleme koordinatörü olarak görev almaktadır.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği İFOD’ un bir dönem yönetim kurulu başkanlığını yapan Murat Kaptan aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nde Sualtı görüntüleme takım kaptanlığı ve antrenörlük yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir